Actiuni

Actiuni – despre actiuni. Ce sunt actiunile?

Din punct de vedere juridic, o acţiune reprezintă dreptul de proprietate al posesorului acesteia asupra unei cote-părţi din societatea comercială. Deţinătorul uneia sau mai multor actiuni ale unei firme are dreptul la dividende acordate din profitul acesteia, are dreptul să participe la luarea deciziilor, prin intermediul Adunării Generale a Acţionarilor, şi are dreptul la o cotă-parte din sumele rezultate în urma unei eventuale lichidări a firmei, proporţional cu numărul de actiuni deţinute.

citeste mai departe

Actiuni bursa

Simbol Ultimul pret Variatie (abs) Variatie (%)
Actiuni SNP0.38150.01052.83%
Actiuni BRD14.44000.14000.98%
Actiuni SIF51.920000%
Actiuni SIF40.95200.00200.21%
Actiuni SIF30.3460-0.0010-0.29%
Actiuni SIF21.320000%
Actiuni SIF12.4700-0.0200-0.80%
Actiuni FP1.57000.00500.32%
vezi toate actiunile listate la BVB

Cotatii actiuni

Simbol: cautare avansata

Cotatii bursa

Rulaj BVB astazi / lunar: 205,273 lei / 1,057,660,000 lei

BET * 10,279.82 0.89%
BETPlus * 1,536.78 0.87%
BET-FI * 46,581.37 -0.05%
BET-NG * 763.38 1.68%
BET-XT * 919.27 0.80%

* = Cotatii realtime

  • 5 ani
  • 3 ani
  • 1 an
  • 3 luni
  • 5 zile
  • 2 zile
  • 1 zi
Grafic ETF

Tranzactiile cu instrumente financiare presupun riscuri specifice, incluzand, fara ca enumerarea sa fie limitativa, fluctuatia preturilor pietei, incertitudinea dividendelor, a randamentelor si/sau a profiturilor, fluctuatia cursului de schimb. Pentru instrumentele financiare denominate in alta moneda decat cea a statului de rezidenta a investitorului, randamentul poate creste sau scadea in functie de fluctuatiile monedei. Performantele anterioare nu reprezinta un indicator fiabil al performantei viitoare.

S.S.I.F. TradeVille S.A. faciliteaza accesul la servicii de investitii financiare in legatura cu contracte pentru diferente (CFD), fiind Introducing Broker pentru brokerul pentru CFD-uri: IG Europe GmbH. CFD-urile sunt instrumente complexe si au un risc ridicat de a pierde rapid bani din cauza efectului de levier. 75% din conturile investitorilor de retail pierd bani atunci cand tranzactioneaza CFD-uri cu acest furnizor.

S.S.I.F. TradeVille S.A., Calea Vitan nr. 6A, Bl. B, Tronson B, et. 3, sector 3, Bucuresti, Romania, cod postal: 031296, tel: +40 21 318 75 55, fax: +40 21 318 75 57 / +40 21 318 75 26, Autorizata prin Decizia CNVM nr. 2225/15.07.2003. Agentie Brasov, Str. Iuliu Maniu nr.47, etj 3, camera 317, Brasov, Romania.

Email: helpdesk@tradeville.eu
Tel: 021 318 7555 (L - V: 9:00 - 18:00)
Live Help

Nume si prenume
(*)
Email
(*)
Telefon
(*)
Sunt interesat
(*)

(*) Toate campurile sunt obligatorii. Date cu caracter personal (detalii)