Actiuni

Actiuni – despre actiuni. Ce sunt actiunile?

Din punct de vedere juridic, o acţiune reprezintă dreptul de proprietate al posesorului acesteia asupra unei cote-părţi din societatea comercială. Deţinătorul uneia sau mai multor actiuni ale unei firme are dreptul la dividende acordate din profitul acesteia, are dreptul să participe la luarea deciziilor, prin intermediul Adunării Generale a Acţionarilor, şi are dreptul la o cotă-parte din sumele rezultate în urma unei eventuale lichidări a firmei, proporţional cu numărul de actiuni deţinute.

citeste mai departe

Actiuni bursa

Simbol Ultimul pret Variatie (abs) Variatie (%)
Actiuni SNP0.3617-0.0008-0.22%
Actiuni BRD9.6000-0.0900-0.93%
Actiuni SIF51.66000.01000.61%
Actiuni SIF40.86000.00050.06%
Actiuni SIF30.2550-0.0020-0.78%
Actiuni SIF21.63500.02101.30%
Actiuni SIF11.31700.01200.92%
Actiuni FP0.8345-0.0005-0.06%
vezi toate actiunile listate la BVB

Cotatii actiuni

Simbol: cautare avansata

Cotatii bursa

Rulaj BVB astazi / lunar: 0 lei / 636,706,000 lei

BET * 7,033.17 0.32%
BETPlus * 1,037.20 0.28%
BET-FI * 29,795.97 0.35%
BET-NG * 685.04 0.19%
BET-XT * 638.04 0.36%

* = Cotatii realtime


Email: helpdesk@tradeville.eu
Tel: 021 318 7555 (L - V: 9:00 - 18:00)
Live Help

Nume si prenume
(*)
Email
(*)
Telefon
(*)
Sunt interesat
(*)

(*) Toate campurile sunt obligatorii. Date cu caracter personal (detalii)