Actiuni

Actiuni – despre actiuni. Ce sunt actiunile?

Din punct de vedere juridic, o acţiune reprezintă dreptul de proprietate al posesorului acesteia asupra unei cote-părţi din societatea comercială. Deţinătorul uneia sau mai multor actiuni ale unei firme are dreptul la dividende acordate din profitul acesteia, are dreptul să participe la luarea deciziilor, prin intermediul Adunării Generale a Acţionarilor, şi are dreptul la o cotă-parte din sumele rezultate în urma unei eventuale lichidări a firmei, proporţional cu numărul de actiuni deţinute.

citeste mai departe

Actiuni bursa

Simbol Ultimul pret Variatie (abs) Variatie (%)
Actiuni SNP0.43050.00140.33%
Actiuni BRD8.10000.20002.53%
Actiuni SIF51.7700-0.0140-0.78%
Actiuni SIF40.84500.02553.11%
Actiuni SIF30.271700%
Actiuni SIF21.55800.01901.23%
Actiuni SIF11.21000.01601.34%
Actiuni FP0.90000.00500.56%
vezi toate actiunile listate la BVB

Cotatii actiuni

Simbol: cautare avansata

Cotatii bursa

Rulaj BVB astazi / lunar: 6,535,276 lei / 583,480,000 lei

BET * 6,859.99 0.73%
BETPlus * 1,017.37 0.68%
BET-FI * 30,378.35 0.62%
BET-NG * 690.67 0.60%
BET-XT * 618.99 0.74%

* = Cotatii realtime


Investitia in instrumente financiare presupune riscuri specifice incluzand fara ca enumerarea sa fie limitativa, fluctuatia preturilor pietei, incertitudinea dividendelor, a randamentelor si/sau a profiturilor, fluctuatia cursului de schimb. Performantele trecute nu reprezinta garantii ale performantelor viitoare ale instrumentelor financiare.

FOREX reprezinta denumirea generica pentru un tip de instrument financiar derivat, inclusiv un contract pentru diferente al carui pret de tranzactionare urmareste fluctuatia unei valute de referinta fata de alta. Tranzactiile FOREX nu necesita detinerea efectiva a activului suport de la baza contractului, nu se finalizeaza cu livrarea activului suport si nici nu creeaza obligatii de livrare ulterioara a activului suport. S.S.I.F. Tradeville S.A. furnizeaza clientilor servicii de investitii financiare in legatura cu instrumente financiare derivate, inclusiv contracte pentru diferente, avand ca active suport, dupa caz, valori mobiliare, indici bursieri si alti indici, valute, metale pretioase sau alte marfuri.

S.S.I.F. Tradeville S.A., B-dul Carol I, nr. 34-36, cladirea International Business Center Modern, etajul 10 si etaj 2, biroul 2, sector 2, Bucuresti, 020922, Romania, tel: 0040 21 318 75 55, fax: 0040 21 318 75 57,
Autorizata prin Decizia CNVM nr. 2225/15.07.2003

Email: helpdesk@tradeville.eu
Tel: 021 318 7555 (L - V: 9:00 - 18:00)
Live Help

Nume si prenume
(*)
Email
(*)
Telefon
(*)
Sunt interesat
(*)

(*) Toate campurile sunt obligatorii. Date cu caracter personal (detalii)