Actiuni

Actiuni – despre actiuni. Ce sunt actiunile?

Din punct de vedere juridic, o acţiune reprezintă dreptul de proprietate al posesorului acesteia asupra unei cote-părţi din societatea comercială. Deţinătorul uneia sau mai multor actiuni ale unei firme are dreptul la dividende acordate din profitul acesteia, are dreptul să participe la luarea deciziilor, prin intermediul Adunării Generale a Acţionarilor, şi are dreptul la o cotă-parte din sumele rezultate în urma unei eventuale lichidări a firmei, proporţional cu numărul de actiuni deţinute.

citeste mai departe

Actiuni bursa

Simbol Ultimul pret Variatie (abs) Variatie (%)
Actiuni SNP0.2280-0.0020-0.87%
Actiuni BRD9.40000.17001.84%
Actiuni SIF51.4680-0.0120-0.81%
Actiuni SIF40.5640-0.0120-2.08%
Actiuni SIF30.2500-0.0075-2.91%
Actiuni SIF20.6650-0.0110-1.63%
Actiuni SIF11.4220-0.0320-2.20%
Actiuni FP0.7430-0.0050-0.67%
vezi toate actiunile listate la BVB

Cotatii actiuni

Simbol: cautare avansata

Cotatii bursa

Rulaj BVB astazi / lunar: 67,541,309 lei / 628,240,000 lei

BET * 6,405.92 -0.65%
BETPlus * 950.87 -0.64%
BET-FI * 26,301.02 -1.46%
BET-NG * 536.83 -0.50%
BET-XT * 577.22 -0.74%

* = Cotatii realtime

  • 5 ani
  • 3 ani
  • 1 an
  • 3 luni
  • 5 zile
  • 2 zile
  • 1 zi
Grafic ETF

Stiri presa

Nu sunt date disponibile

Investitia in instrumente financiare presupune riscuri specifice incluzand fara ca enumerarea sa fie limitativa, fluctuatia preturilor pietei, incertitudinea dividendelor, a randamentelor si/sau a profiturilor, fluctuatia cursului de schimb. Performantele trecute nu reprezinta garantii ale performantelor viitoare ale instrumentelor financiare.

S.S.I.F. Tradeville S.A. faciliteaza accesul la servicii de investitii financiare in legatura cu contracte pentru diferente (CFD), avand ca active suport, dupa caz, valori mobiliare, indici bursieri si alti indici, perechi valutare (FOREX), metale pretioase sau alte marfuri. Orice referiri la FOREX care ar putea sa apara in informatiile de pe site au in vedere piata Forex sau CFD pe FOREX, fiind exclusiv informatii de piata care privesc activul suport al instrumentului CFD pe perechi valutare. CFD este singurul instrument financiar derivat pe pietele externe promovat de catre S.S.I.F. Tradeville S.A.

S.S.I.F. Tradeville S.A., B-dul Carol I, nr. 34-36, cladirea International Business Center Modern, etajul 10, sector 2, Bucuresti, 020922, Romania, tel: 0040 21 318 75 55, fax: 0040 21 318 75 57, Autorizata prin Decizia CNVM nr. 2225/15.07.2003

Email: helpdesk@tradeville.eu
Tel: 021 318 7555 (L - V: 9:00 - 18:00)
Live Help

Nume si prenume
(*)
Email
(*)
Telefon
(*)
Sunt interesat
(*)

(*) Toate campurile sunt obligatorii. Date cu caracter personal (detalii)